מעלה אדומים - מידע בסיסי

המקום הגבוה ביותר בירידה מירושלים ליריחו. מוזכר בעדות החודש בתלמוד כמקום שממנו צופים על מולד הלבנה. לפי המסורת הנוצרית קרוי המקום "מלון השומרוני הטוב" על סמך המעשה באיש שירד מירושלים ליריחו, נפל בידי שודדים והללו פצעוהו. שומרוני שעבר בדרך חבש את פצעיו, אחרי שעוברי אורח אחרים התעלמו ממנו, הוביל אותו למלון ודאג לכלכלתו עד שהבריא. המלון ניצב היה מימין לכביש, במקום שמצוי בו עתה הבניין גדול הקורי חאן אל חתרורי. כתובת ערבית שנמצאה בבניין מספרת כי את הדרך סלל "אמיד המאמינים" החליף עבד אל מלב (685 - 705) הוא שהקים את כיפת הסלע בירושלים וכדי להקל על עולי הרגל שיפץ את הדרך ובנה תחנת דרכים. במרכז החצר של הבניין נמצאו קטעים של רצפות פסיפס קדומות שהיו כנראה שרידי מנזר מהתקופה הביזנטית.

כ-300 מ' ממזרח לחאן, פונה שמאלה, קטע הכביש הישן ליריחו וממנו עולים לשרידי המצודה הצלבנית שבראש הגבעה. המצודה נקראת "קלעת א-דם" (מצודת הדם). זו היתה מצודה שבפי הצלבנים נקראה בשמות אחדים "הבטר האדום" או "המצודה האדומה" (Castelum Rouge). היא נוסדה ב-1170 לערך. זו מצודה מרובעת. אורך כל אחת מצלעותיה 50 מטר.
במלחמת העולם הראשונה בוצר המקום על ידי התורכים. הבריטים בצרוהו ב-1942 בזמן שריחפה סכנת פליטשה גרמנית לארץ. המקום בוצר אף על ידי הירדנים. שרידי הביצורים נראים עד היום. בזמן מלחמת ששת הימים אותרו העמדות שבו, בתצפית של צה"ל מהר הצופים והותקפו במטוסי חיל האויר.
שינוי אחרון: 19/03/2012, 09:38