בס"ד

ממעלה אדומים לפולין וגרמניה- משלחת עובדי הוראה

משלחת ייחודית יצאה בשבוע שעבר ממעלה אדומים למסע לימודי לפולין וגרמניה. המשלחת המורכבת מעובדי הוראה. מירי אבן חן, מנהלת הפסג"ה: "גאווה עצומה ללכת עם דגלי ישראל ודגלי מעלה אדומים במקומות בו ביקשו לסיים את עתידו של עם ישראל"

לפני כשנה, לצוות הפסג"ה (מרכז פיתוח סגלי הוראה) במעלה אדומים היה חלום, להוציא קבוצת עובדי הוראה למסע לימודי בפולין וגרמניה שיעניק למשתתפיו ידע רב בנושא השואה והעם היהודי לפני ואחרי. מסע אישי וקבוצתי כאחד. הרעיון להוציא משלחת של עובדי הוראה נבע מהעובדה שרבים מאיתנו לא חוו מסע כזה ואילו לילדינו שלנו ניתנת הזדמנות זו במהלך לימודיהם בתיכון.

אט, אט המסע קרם עור וגידים ובשבוע שעבר יצאו 35 מורים, גננות ומלווים למסע בן 8 ימים בפולין וגרמניה. המסע התחיל כדומה למסעות שעוברים בני הנוער בפולין, הכולל ביקורים בגטאות ובמחנות ריכוז והשמדה, כדוגמת: גטו ורשה, טרבלינקה, מיידאנק, אושוויץ, בירקנאו. בכל מקום אליו הגיעה המשלחת נערך טקס מכובד ומרגש בו שיתפו חברי המשלחת בסיפורים אישיים הקשורים למקום. והוקראו שמות ניספים של בני משפחה, קרובים ומכרים. בחלק מהמקרים אף סיפרו את סיפורי החיים המרגשים של נספים או של ניצולים. בטקסים הניפו את דגלי מדינת ישראל ודגלי מעלה אדומים כאחד. על הטקסים היתה אחראית עדנה בן בסט, חברת הצוות הפדגוגי בפסג"ה.

לקראת הביקור באושוויץ לבשה המשלחת את חולצות הייצוג ואף הצטרפה לטקס צבאי מרשים של משלחת צה"ל "עדים במדים". בטקס הוקראו קטעים מרגשים על השואה ועל מעשי הגבורה, הודלקה משואת זיכרון בידי אלמנת צה"ל, נשמעו תקיעות שופר ובהתרגשות רבה הצטרפה המשלחת ממעלה אדומים למצעד החיים של קציני צה"ל. בראש המשלחת נישא ספר תורה לזכרו של אילן רמון.

בקבר רבי אלימלך מליז'נסק נערכו תפילות וכן טיש עם שולחן ערוך במעדני כחול לבן ובשירי א"י.

בשבת התארחה המשלחת בעיר ברסלאו, במערב פולין. רב הקהילה אירח אותם, הרב יצחק רפפורט שהוא תושב מעלה אדומים. בברסלאו השתתפה המשלחת בבית הכנסת, שמעה סיפורים אודות הקהילה ואף סיירה באמצעות הרב, אמו ומדריך פולני בסביבה.

לאחר פולין הגיעה המשלחת לברלין שבגרמניה בה ביקרה בקרון 17, באנדרטאות לשואה ובמוזיאון היהודי, בנקודת הגבול בין גרמניה המזרחית למערבית ועוד.

במסע, במשך היום ובערב, שולבו פעילויות בנושא איורור רגשות, תחושות ותובנות מהסיפורים, מהקולות ומהמראות. לאורך המסע חברי הקבוצה חיזקו האחד את השני באמצעים שונים. בתחילת המסע הוצג "יומן מסע קבוצתי", בו כתבו חברי המשלחת תוך כדי החוויה והכתיבה ביומן ממשיה גם עם הגיענו הביתה. על התחום הרגשי והאימוני היתה אחראית גליה מזור מצוות הפסג"ה, מאמנת ומדריכה פדגוגית.

נהורה עמר, מורה בתיכון אמי"ת, חברת המשלחת מסכמת את המסע "אין ספק שהביקורים תרמו לידע רב בנושא השואה והיהדות אך גם לתחושת שליחות רבה לעיסוק בחינוך, אני חשה גאווה גדולה להיות חלק מצוות המורים של מעלה אדומים".

המסע הצליח לא מעט בזכות מדריכה יוצאת מן הכלל דר' מרים דויד שלא הפסיקה להפתיע ולרגש בידע הרב ובפן האישי שהוסיפה לכל אתר.

מירי אבן חן, מנהלת הפסג"ה: המסע היה כרוך בהסדרים לוגיסטיים ותוכניים רבים, אני מודה לכל המסייעים לדבר. היתה זו גאווה עצומה ללכת עם דגלי ישראל ודגלי מעלה אדומים במקומות בו ביקשו לסיים את עתידו של עם ישראל ולומר לצוררים "תוכניותיכם כשלו. אנחנו כאן. חזקים מתמיד"! אני ממליצה בחום רב לאמץ את רעיון המסע גם לערים נוספות בארץ"

ולסיכום, מסע מרגש, מעורר מחשבה, מעצים אותנו כישראלים, ציונים ויהודים. כפי שאמרה אחת המשתתפות: "מסע אל תוך הנפש".

שינוי אחרון: 2/08/2011, 11:06